Tomasz Sułkowski

prawnik

Wspieram przedsiębiorców w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. A w branży budowalnej pomagam w tworzeniu bezpiecznych umów kontraktowych, zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Krótko o kluczowych problemach podwykonawców w zamówieniach publicznych

Tomasz Sułkowski30 września 2019Komentarze (0)

kluczowe problemy podwykonawców w zamówieniach publicznych

Jako Podwykonawca zdajesz sobie na pewno sprawę z tego, że znaczna liczba umów prywatnych powstaje w związku ze zjawiskiem podwykonawstwa mniejszych przedsiębiorców na rzecz generalnych wykonawców, którzy to z kolei realizują umowę na skutek uzyskanego zamówienia publicznego.

W opisywanych okolicznościach mają miejsce dwa istotne z punktu widzenia podwykonawców zjawiska, które postaram się po krótce przedstawić i przybliżyć. Dwa kluczowe problemy podwykonawców w zamówieniach publicznych są następujące:

Wzór umowy na podstawie umowy generalnego wykonawcy z zamawiającym

Pierwsze jest ściśle związane z koniecznością sporządzenia wzorca umownego w oparciu o wzorzec umowy generalnego wykonawcy z zamawiającym.

Dostosowywanie w ten sposób umowy podwykonawczej skutkuje tym, że postanowienia o karach umownych zawarte w umowach głównych „przenikają” do umów z podwykonawcami. Generalni wykonawcy bardzo często dysponują nieproporcjonalnie „silniejszą” obsługą prawną w sporze z zamawiającym, czego nie można natomiast powiedzieć o podwykonawcach.

Bardzo często doprowadza to do powstania sytuacji, w której generalny wykonawca może „przenieść” na podwykonawców kary jakimi został obciążony, nawet jeśli sam w tej sprawie wda w spór sądowy z zamawiającym. Podwykonawcy z reguły unikają tego typu działań w stosunku do zamawiającego, co często wynika z ich słabszej pozycji ekonomicznej, mniejszej świadomości, a czasem stałej relacji z generalnym wykonawcą i nadziei na możliwość pozyskania nowych kontraktów.

Wady projektowe

Drugie zjawisko związane jest z faktem doświadczania przez podwykonawców różnorodnych przeszkód w trakcie realizacji zadania, a w szczególności tych wynikających z wad projektowych.

O wadach projektowych przeczytasz również tutaj >>

Należy stwierdzić, że zjawisko to w kontekście kar umownych, niezależnie od okoliczności, może być bardzo problematyczne dla podwykonawców, szczególnie w sytuacji, gdy generalny wykonawca ma zastrzeżone w treści umowy kary za opóźnienie, a analogiczne kary zastrzeżono w relacji między generalnym wykonawcą a podwykonawcą. Wówczas podwykonawca nie mający świadomości co do mechanizmów funkcjonowania kar umownych z pewnością napotka na wiele trudności w obronie przed tak zastrzeżoną karą umowną. Często też (błędnie) od razu przyjmie, że nie ma szans na skuteczną interwencję w sprawie.

Kluczowe problemy podwykonawców w zamówieniach publicznych

Jakie są Twoim zdaniem najtrudniejsze problemy, którym podwykonawcy muszą stawić czoła? Gorąco zachęcam Cię do dyskusji.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Gospodarczego i Budowlanego Tomasz Sułkowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Gospodarczego i Budowlanego Tomasz Sułkowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: