Tomasz Sułkowski

prawnik

Wspieram przedsiębiorców w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. A w branży budowalnej pomagam w tworzeniu bezpiecznych umów kontraktowych, zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wykonawco – nie musiałeś tego przewidzieć!

Tomasz Sułkowski30 kwietnia 2019Komentarze (0)

opis przedmiotu zamówieniaTo Zamawiający jest bezwzględnie zobowiązany do bardzo dokładnego oraz precyzyjnego opisu przedmiotu zamówienia. 

Powyższe potwierdza m.in. treść Wyroku Zespołu Arbitrów z dnia 12 lutego 2007 r. UZP/ZO/0-122/07 

Przedmiot zamówienia należy opisać w sposób wyczerpujący i precyzyjny bez względu na to, jak obszerny będzie ten opis i nie można stwierdzić, iż wykonawca zobowiązany jest do wykonania wszystkich innych prac niewyszczególnionych w załączniku do SIWZ, stanowi to bowiem naruszenie art. 29 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. 

Jak wynika z powyższego fragmentu – zakres świadczenia nie powinien być pozostawiony domyślności Wykonawcy, a wręcz przeciwnie – zamawiający zgodnie z tym orzeczeniem powinien bardzo dokładnie opisać zakres prac jakie zobowiązany jest wykonać Wykonawca, tak aby nie stanowiło to dla niego żadnych wątpliwości.

Konieczność sporządzanie szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia potwierdza także fakt, że:

Zamawiający nie może wymagać od wykonawcy wykonania prac nieokreślonych w opisie przedmiotu zamówienia, narusza to bowiem art. 29 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Uniemożliwia to także rzetelne skalkulowanie ceny oferty.

***

Poczytaj także:

***

Zdjęcie: Jakub Gorajek

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez ancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: