Tomasz Sułkowski

prawnik

Wspieram przedsiębiorców w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. A w branży budowalnej pomagam w tworzeniu bezpiecznych umów kontraktowych, zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Weryfikacja SIWZ oraz wzoru umowy – na co warto zwrócić uwagę?

Tomasz Sułkowski23 czerwca 2020Komentarze (0)

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Znalazłeś przetarg, którego przedmiotem są roboty budowlane. Zakres robót odpowiada specyfice twojej firmy. Sprawdzasz więc warunki udziału w postępowaniu. Analizujesz warunki i okazuje się, że spełniasz wszystkie. 

Co sprawdzasz w dalszej kolejności? Na jakie elementy zwracasz szczególną uwagę?  

Weryfikacja SIWZ oraz wzoru umowy

Z doświadczenia wiem, że niestety wielu Wykonawców już na tym etapie czyta specyfikację bardzo wybiórczo. Dlaczego użyłem słowa „niestety”? Odpowiedź jest prosta – potem często jest już za późno. 

Weryfikacja SIWZ oraz wzoru umowy jest jednym z najważniejszych elementów ofertowania. Zanim bowiem złożymy ofertę powinniśmy wiedzieć czego DOKŁADNIE żąda Zamawiający, czyż nie? W teorii wydaje się to oczywiste, niemniej w praktyce z uwagi na jednoczesny udział w wielu przetarg oraz masowe składanie ofert, krok ten jest traktowany po macoszemu.  

Na co więc zwrócić uwagę, aby później
uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? 

 

Przedmiot zamówienia

czyli esencja całego zamówienia. Pamiętaj przy tym, że szczegółowe informacje znajdują się w dokumentacji projektowej. Nie sugeruj się zatem wyłącznie krótkim opisem przedmiotu zamówienia w SIWZ, czy też wyłącznie załączonym przedmiarem.

Termin realizacji

zweryfikuj, czy jego dotrzymanie jest realne. Uwzględnij przy tym ewentualne aspekty pogodowe oraz inne utrudnienia, które mogą spowalniać pracę.

Pamiętaj, że z reguły każdy kolejny dzień opóźnienia wiąże się z koniecznością zapłaty kar umownych, które nierzadko są bardzo wysokie i potrafią zrujnować finansowo niejednego dobrze prosperującego przedsiębiorcę.

Kary umowne

zawsze dokładnie czytaj, jakie kary (i w jakich wysokościach) przewiduje Zamawiający. Z pewności pozwoli Ci to na bardziej świadome prowadzenie robót.

Pamiętaj też, że przed upływem termin na złożenie oferty masz jeszcze pewne pole do manewru i zawsze możesz zaproponować zmianę/złagodzenie wysokości danej kary.

Gwarancja

koniecznie sprawdź okres oraz warunki gwarancji. Zweryfikuj także czas reakcji na ewentualne wady i usterki.

Czy będziesz w stanie im sprostać?

Obowiązki Wykonawcy

tą część dokumentacji należy potraktować szczególnie poważnie. Niejednokrotnie bowiem Zamawiający starają się przerzucić na Wykonawców wiele nietypowych obowiązków, które często generują spore koszty po stronie Wykonawcy.

Brak zaznajomienia się z obowiązkami może zatem spowodować, że Wykonawca pominie konieczność poniesienia danych kosztów w swojej kalkulacji ceny ofertowej.

Skutek? Wykonawca będzie zobowiązany do ich pokrycia „z własnej kieszeni”. 

Nie trudno zatem zauważyć, że najlepszym rozwiązaniem jest każdorazowe przeczytanie specyfikacji oraz wzoru umowy od deski do deski. Mimo, iż nieraz jest to bardzo czasochłonne zadanie, to w mojej ocenie lepiej jest poświęcić kolejną godzinę dokładnej lekturze dokumentacji, niż w przyszłości płacić olbrzymie kary Zamawiającemu. 

***

Więcej w tym temacie:

Wykonawco – nie musiałeś tego przewidzieć!

Odpowiedzialność wykonawcy za wady dokumentacji projektowej

Krótko o kluczowych problemach podwykonawców w zamówieniach publicznych

Photo by Scott Blake on Unsplash

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. z siedzibą w Bytomiu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sulkowski@kancelariagravis.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: