Tomasz Sułkowski

prawnik

Wspieram przedsiębiorców w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. A w branży budowalnej pomagam w tworzeniu bezpiecznych umów kontraktowych, zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Treść referencji nie musi w całości potwierdzać spełnienia warunku

Tomasz Sułkowski25 czerwca 2021Komentarze (0)

Niejednokrotnie spotkałem się z sytuacją, w której zamawiający podważali przedłożone przez wykonawcę treść referencji z uwagi na fakt, że nie potwierdzała jednoznacznie spełnienia określonego warunku.

Brak możliwości podważania referencji z uwagi na powyższe potwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza w jednym w tegorocznych wyroków.

Treść referencji nie musi w całości potwierdzać spełnienia warunkuZgodnie z wyrokiem KIO z dnia 19 lutego 2021 r.  sygn. KIO 244/21 treść referencji nie musi potwierdzać spełnienia warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej.

Zdaniem izby nie takie bowiem jest zadanie referencji. Referencje mają za zadanie wyłącznie potwierdzać należyte wykonanie konkretnego zamówienia.

„Wykonawcy nie mają wpływu na treść wystawianych poświadczeń/referencji, gdyż wystawiane są one przez podmiot od nich niezależny.

Jak słusznie zauważyła Izba w wyroku o sygn. akt KIO 1216/17:

“Odwołujący błędnie i w sposób nieuzasadniony wymaga, aby treść referencji powielała wszystkie informacje, żądane przez zamawiającego na potwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu, albowiem potwierdzeniem spełnienia warunku jest oświadczenie wykonawcy w formie wykazu, a referencje mają za zadanie potwierdzać jedynie prawidłowość wykonywanej usługi referencyjnej“.

***

Po przeczytaniu: „Treść referencji nie musi w całości potwierdzać spełnienia warunku”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez ancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: