Tomasz Sułkowski

prawnik

Wspieram przedsiębiorców w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. A w branży budowalnej pomagam w tworzeniu bezpiecznych umów kontraktowych, zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Skutki potrącenia kary umownej z wynagrodzenia wykonawcy

Tomasz Sułkowski12 sierpnia 2019Komentarze (1)

Skutki potrącenia kary umownej z wynagrodzenia wykonawcy - budowa

Problem:

Zamawiający dokonuje potrącenia kary umownej z wynagrodzeniem wykonawcy. Wykonawca nie otrzymuje… STOP! czego nie otrzymuje? wynagrodzenia? zysku ?

NIE!

Nie otrzymuje kwot jakie są konieczne do utrzymania przedsiębiorstwa i zapłacenia wszystkich KOSZTÓW prowadzenia działalności.

Uważam, że to jest problem.

Najbardziej odczuwalnym skutkiem potrącenia dla wykonawcy jest brak wypłaty a w zależności od wielkości nieotrzymanej wypłaty wynagrodzenia zdarza się brak płynności.

Dlaczego zgoda na dokonywanie potrącenia roszczeń zamawiającego z wynagrodzenia wykonawcy jest niebezpieczna?

Fakty:

Wczoraj rozmawiałem z wykonawcą który wykonywał robotę budowlaną za ok. 14 mln zł. Projekt dostarczył zamawiający. Z powodu wad projektowych i długiego procesu ich usuwania przez zamawiającego prace przesunęły się o 5 miesięcy w stosunku do terminu planowanego pierwotnie na co wykonawca nie miał żadnego wpływu.

Zamawiający odmówił zawarcia aneksu zmieniającego termin realizacji zadania. Po ukończeniu prac wysłał do wykonawcy notę obciążeniową na ponad 2 mln zł. Kilka dni później dokonał potrącenia w/w kwoty z wynagrodzeniem należnym wykonawcy. Skutek: wykonawca nie ma jak zapłacić za materiały, nie ma jak zapłacić podwykonawcom, brak mu płynności, występuje do banku o kredyt aby utrzymać się na rynku. Jednak dzisiaj nie ma 2 milionów, których zasadności zatrzymania NIKT NIGDY NIE USTALIŁ.

Ustali to sąd, może za 2 lub 3 lata.

Nikt nigdy nie ustalił ponieważ to, czy aneks powinien był zostać zawarty a zatem czy w ogóle są przesłanki do dochodzenia kary umownej, może zostać ustalone tylko przez sąd.

Oczywiście… wykonawca jest przedsiębiorcą, rozpoznaje i ponosi ryzyko, wie co robi itp. ALE zadaję sobie pytania:

Czy zasadne jest rozwiązanie aby na czas dokonania ustaleń przez sąd czy kara umowna jest dochodzona słusznie czy nie wykonawca pozostawał bez np. 2 mln na które składa się nie wynagrodzenie ale koszty jakie poniósł na materiały, wynagrodzenia, podatki, zus, i wiele innych kwot jakie wykonawca musi zapłacić w bieżącej działalności.

Czy wykonawca jest w stanie przewidzieć, że zamawiający odmówi zawarcia aneksu?

Zakładając, że wykonawca nie jest w stanie przewidzieć ani przeciwdziałać tak dochodzonej karze umownej czy prawidłowy jest mechanizm w którym to wykonawca zgodnie z art. 471 KC musi obalić domniemanie, że to okoliczności po jego stronie są przyczyną takiej sytuacji.

Czy z punktu widzenia potrzeby jaką jest „zablokowanie” takich działań zamawiających nie warto rozważyć ograniczenia możliwości stosowania takich potrąceń?

Problem jest częsty i poważny ponieważ w/w scenariusz to prosty sposób na eliminację przedsiębiorcy z rynku.

Im mniej przedsiębiorców tym mniejsza konkurencja i zwykle – wyższe ceny.

***

Przeczytaj też koniecznie:

Polecam także blog mec. Leszka Blocha o skutecznej windykacji między przedsiębiorcami.

***
Fotka by Jamie Street

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez ancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Leszek Bloch 13 sierpnia, 2019 o 00:10

  Dziękuję za rekomendację 🙂 LB

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: