Drogi Czytelniku, w ramach cyklu alertów dotyczących najistotniejszych zmian w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych dzisiaj przyszedł czas na przedmiotowe środki dowodowe w nowym PZP.
W ramach wspomnianego cyklu alertów dotychczas omawiałem:
- Podmiotowe środki dowodowe – tutaj>>
- Formie składania ofert w zależności od wartości zamówienia – tutaj>>
- Termin związania ofertą i sposób jego obliczania – tutaj>>
- Wadium – tutaj>>
Przedmiotowe środki dowodowe
Przedmiotowe środki dowodowe, to zgodnie z treścią nowej ustawy środki służące potwierdzaniu zgodności oferowanych dostaw, usług lub robót z wymaganiami, cechami lub kryteriami określonymi w opisie przedmiotu zamówienia lub opisie kryteriów oceny ofert, lub wymaganiami związany z realizacją zamówienia.
Przedmiotowe środki dowodowe są zatem środkami służącymi zweryfikowaniu poprawności merytorycznej złożonej oferty.
Mogą one przybrać postać oznakowań (etykiet), certyfikatów, dokumentów bądź też innych środków potwierdzające zgodność oferowanego przedmiotu z wymaganiami określonymi w dokumentach zamówienia.
Wymagane w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego przedmiotowe środki dowodowe powinny zostać wskazane przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia (art. 106 ust. 1 nowej ustawy Pzp)A.
W myśl nowelizacji Ustawy (art. 107 ust. 1) jeżeli zamawiający żąda złożenia przedmiotowych środków dowodowych, to wykonawca zobowiązany jest do ich złożenia wraz z ofertą.
Wynika to z tego, że zamawiający powinien mieć możliwość zapoznania się z tego typu dowodami już na etapie badania oferty.
Zamawiający może żądać jedynie przedmiotowych środków dowodowych proporcjonalnych i związanych z przedmiotem zamówienia. Przy czym żądanie przedmiotowych środków dowodowych, nie może ograniczać uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
Wezwanie do złożenia lub uzupełnienia
przedmiotowych środków dowodowych
W przypadku gdy wykonawca wbrew zobowiązaniu nie złoży przedmiotowych środków dowodowych lub będą one niekompletne, zamawiający będzie mógł wezwać do ich złożenia lub uzupełnienia, ale tylko wtedy, jeżeli przewidział tę możliwość w ogłoszeniu lub dokumentach zamówienia.
Powyższe oznacza natomiast, iż brak przewidzenia takiej możliwości w dokumentach zamówienia, całkowicie uniemożliwi złożenie, bądź uzupełnienie tych środków.
Aby nie nakładać na zamawiającego zbędnych obowiązków, nie będzie konieczności wzywania wykonawcy do złożenia przedmiotowego środka dowodowego, jeżeli oferta wykonawcy i tak podlegałaby odrzuceniu, bądź jeżeli zachodzą przesłanki do unieważnienia postępowania.
Warto dodatkowo wspomnieć, iż niezłożenie przedmiotowych środków dowodowych z przyczyn leżących po stronie wykonawcy w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, spowoduje zatrzymanie wadium.
Przypominam jednak, iż konsekwencje w postaci zatrzymania wadium dotyczyć będą jedynie tych przypadków, w których zamawiający żądał jego wniesienia.
Warto bowiem zauważyć, że pod rządami nowej ustawy instytucja ta nie będzie już obligatoryjna nawet w postępowaniach powyżej progów unijnych.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }