Tomasz Sułkowski

prawnik

Wspieram przedsiębiorców w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. A w branży budowalnej pomagam w tworzeniu bezpiecznych umów kontraktowych, zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nowe Prawo zamówień publicznych – rozpoczęcie cyklu

Tomasz Sułkowski24 listopada 2020Komentarze (0)

Z tego artykułu dowiesz się kilku najważniejszych rzeczy związanych z nowelizacją Prawa Zamówień Publicznych.

01 stycznia 2021 r. będzie momentem przełomowym dla wszystkich podmiotów oraz osób działających z sferze zamówień publicznych. Uczestnicy tego rynku zostaną zmuszeni do porzucenia wielu dotychczasowych nawyków oraz przyswojenia zupełnie nowych informacji w kilku zakresach.

Nowe Prawo zamówień publicznych

 

01 stycznia 20201 r. wejdzie w życie
nowa ustawa Prawo Zamówień Publicznych

Mimo, iż termin ten na ten moment wydaje się jeszcze dość odległy, to zważając na ilość oraz zakres zmian jakie niesie za sobą akt, pragnę niniejszym wpisem rozpocząć cykl, w którym postaram się przybliżyć najistotniejsze zmiany w PZP z punktu widzenia wykonawców.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest zdecydowanie obszerność nowego aktu.

Ilość przepisów regulujących zamówienia publiczne uległa podwojeniu w porównaniu z poprzednią ustawą i obecnie składa się aż z 623 artykułów.

Całkowicie nowe przepisy PZP oraz ich cel

Co istotne, oprócz ilość przepisów zmieniło się także ich rozmieszczenie w ustawie, a co za tym idzie – numeracja. Powyższe zmiany oznaczają konieczność porzucenia starych nawyków przez wieloletnich uczestników rynku zamówień publicznych, co z początku może okazać się dla nich nieco problematyczne.

Warto również wskazać, iż nadrzędnym celem wprowadzenia nowej ustawy było przede wszystkim uproszczenie zasad udzielania zamówień, a także poprawa pozycji wykonawców i podwykonawców w procesie realizacji umów.

Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że umowy o udzielanie zamówień publicznych są praktycznie umowami jednostronnymi, niepodlegającymi jakimkolwiek negocjacjom, w których większość obowiązków przerzucana jest na wykonawców.

Nowa ustawa ma zapobiec tego typu praktykom, zmniejszając swobodę Zamawiających w tym zakresie.

Efektwność – innowacyjność – przejrzystość

Dodatkowymi celami wprowadzenia nowej ustawy było zwiększenie efektywności, innowacyjności i przejrzystości zamówień publicznych, a także zwiększenie udziału małych i średnich przedsiębiorstw w realizacji umów.

Nowa ustawa wprowadza wiele nowych rozwiązań, które mają prowadzić do realizacji określonych wyżej celów. Są nimi miedzy innymi:

 • Zmiany w zakresie obligatoryjności oraz wysokości wadium
 • Zmiany w zakresie terminu związania ofertą oraz sposobu ich liczenia
 • Wprowadzenie trybu podstawowego w zamówieniach poniżej progów unijnych w 3 odsłonach (bez negocjacji, z możliwością negocjacji, z negocjacjami)
 • Wprowadzenie katalogu klauzul abuzywnych (niedozwolonych) w umowach ws. zamówień publicznych

Za pośrednictwem kolejnych wpisów z tego cyklu postaram się przybliżyć Ci nieco najistotniejsze zmiany w Prawie Zamówień Publicznych oraz przygotować Państwa do stosowania nowych przepisów.

Zachęcam Cię do zadawania pytań za pomocą wygodnego formularza:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez ancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawa Gospodarczego GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp. j. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: